Motorin ile Eurodizel farkı | Ekonomi,Altın fiyatları,Borsa,Ekonomi haberleri,Forex,dolar,euro,Petrol,altınpiyasa,piyasalar,çeyrek altın,yakıt fiyatları
Yeni Sayfa 1

En Az Yakan Arabalar  

  Hisse Senedi Onerileri

Ufo Enerji Maliyeti

Altin Yukselecek mi?

Facebook Sayfası

oto kiralama izmir karın estetiği online film izle


Motorin ile Eurodizel farkı

19 Eylül 2013 Yazan  
Kategori Petrol

Yorum yapın Paylaşbenzin yakıt tüketimiPiyasalarda satılan farklılaştırılmış ürün çeşitleri ile ortalam 10 kuruş daha pahalı olan yakıt bazı yöresel firmalarda 40- kuruşluk fark bulunuyor.Euro dizeli 4.50 den satılırkan kırsal motorin 4.05 -4.10 fiyattan bulunabiliyor.euro dizelin tamamıyla kandırmaca olduğunu, kükürt değerlerinin artık tüm dizellerde ( kırsal motorin-normal motorin) aynı olduğunu, euro dizel için aynı içerikli ancak farklı fiyatta katkılar kullanıldığını belirtti. 

EPDK) denetimiyle kâr marjları düşen bayii ve şirketlerin farklı yollara başvurmaya başladığı ortaya çıktı. Kuruma gelen şikayetlerle bazı şirketlerin, son dönemde istasyonlarda “Euro diesel- Kamyon motorini” adlandırmaları ve “Kamyon motorini kullanmayın, Avrupa standartlarında yüksek fiyatlı yakıt alın” açıklamasıyla vatandaşı yüksek fiyatlı akaryakıta yönlendirdiği tespit edildi.

EPDK Başkanı Hasan Köktaş istasyonlarda satılan tüm ürünlerin aynı kalitede olduğunu belirterek, “Tüketici olarak bilinçli olmak zorundayız. Ucuz olandan almamız lazım” çağrısı yapmıştı.

Nisan 2011 itibariyle kırsal motorin olarak adlandırılan yüksek kükürtlü motorinin kaldırıldığını hatırlatarak, “Tüm motorinlerin kalitesi aynıdır ve uygundur. Halk arasında ‘Euro diesel’ olarak bilinen fakat resmi ismi ‘motorin’ olan tek tip motorin satışına geçilmiştir. Söz konusu ürünün kullanımında otomobil, otobüs, kamyon, TIR, traktör vb. ayrımlar bulunmamaktadır” uyarısı yaptı. Vatandaştan motorin alırken bu ayrıma dikkat etmesini ve yüksek fiyat ödememesi istendi.

EPDK, daha önce normal ürünle katkılı ürün arasındaki fiyat farkının açılması üzerine piyasaya müdahale etmiş ve dağıtım şirketleri, katkılı ürünlerde fiyatları önemli oranda düşürmüştü. Ancak iki ay geçmeden fiyatlar tekrar katlanmaya başlamıştı.

PETDER‘den yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’de AB standartlarına uyum çerçevesinde yüksek kükürtlü motorinlere ilişkin olarak yapılan teknik düzenleme sonrasında kırsal motorin ve motorin olarak tanımlanan tüm motorin türlerinde kükürt miktarının 10 PPM ile sınırlandırıldığı hatırlatıldı.Türkiye’de motorin ve benzin türlerinin AB normlarına ve EPDK teknik düzenlemelerine uygun olduğu vurgulanan açıklamada şöyle denildi:”Akaryakıt dağıtım şirketleri tüketicilerin kalite ve performans beklentilerine cevap vermek üzere bazı Ar-Ge çalışmalarının sonucunda geliştirilen özel/ katkılı farklılaştırılmış motorin ve benzin türleri de ilave seçenekler olarak yine rekabet ortamı içerisinde tüketici tercihlerine sunulmaktadır.Motorin ve kurşunsuz benzin olarak satılan standart ürünler ile birlikte bu tür özel ürünler de ülkemiz ve AB standartlarına tamamen uygun olup tüketiciler standart ve özel ürünler arasında bu tercihlerini yaparken, kamyon, otobüs, özel araç gibi farklar gözetmeksizin tüm ürünlerimizi kullanabilirler.’

1.334 views

Facebook Butonunu Tiklayin Begenin Haberler Gelsin
Enter Google AdSense Code Here Yeni Sayfa 1
TUM HABERLER --> 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ...290...360  Sonraki->

YorumlarYorumlarinizda resminizin gozukmesi icin, gravatar a abone olun!


     
           

|

 

Alexa Rank

Sitedeki haberler Ekonomistim.com a Aittir.Sitemizi belirterek - Kaynak Gostererek kullanabilirsiniz.. Sitemizde Yapilan Yorumlar Aciklama Niteligindedir.,Sitemizde bulunan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatiirim danismanligi kapsaminda degildir. Yatirim danismanligi hizmeti; araci kurumlarla yapilacak anlasmalar cercevesinde yatirim danismanligi firmalari tarafindan sunulmaktadir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel goruslerini icermektedir. Sadece Sitemizde bulunan yorum ve bilgilerle yatirim karari verilmesi piyasa sartlarinin esnekligi , Ekonomilerin Sosyal siyasal tum etkilere acik olmasi yatirimlarizda zarar etmenize neden olabilir.Bilgiler Kisisel gorus ve tahminler icerir.Sadece bu bilgilerle yatirim yapilmasi tavsiye edilmemektedir .Borsa-Ekonomi    Yorumlari Kesinlik icermemektedir.!! 

          Ekonomistim.com 2005 Istanbul-Turkey (BERSA Bilisim ve Ekonomi Hizmetleri)

                                           Copyright � 2005*2011 | WEBMASTER | | EKONOMiSTiM Turkiye | EKONOMiSTiM.COM