Para veren Tefeciler | Ekonomi,Altın fiyatları,Borsa,Ekonomi haberleri,Forex,dolar,euro,Petrol,altınpiyasa,piyasalar,çeyrek altın,yakıt fiyatları
Yeni Sayfa 1

En Az Yakan Arabalar  

  Hisse Senedi Onerileri

Ufo Enerji Maliyeti

Altin Yukselecek mi?

Facebook Sayfası

oto kiralama izmir karın estetiği online film izle


Para veren Tefeciler

23 Ağustos 2011 Yazan  
Kategori EKONOMİ

Yorum yapın PaylaşMaliye, POS cihazı üzerinde tefecilikle mücadele için denetimleri artırdı. Gelir İdaresi tarafından hazırlanan “POS Tefecilik Projesi” kapsamında, kredi kartı ile mal ve hizmet satışı yapılmış gibi faiz-komisyon karşılığı para veren, sahte belge düzenleyen tefeciler anında tespit ediliyor.

İlk incelemelerde, tefecilerin kredi kartları üzerinden yüzde 10- 20 arasında faiz karşılığı nakit temin ettikleri saptanırken 60 rapor için savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

Gelir İdaresi Başkanlığı, nakde sıkışan, esnaf, sanatçı, işadamlarına yüksek faizle para satan tefecileri takibe aldı. İlk etapta bin 500’ü aşkın riskli mükellef takibe alındı.

İncelemelerde 600’e yakın rapor tutuldu. POS cihazlarındaki anormal yükselişlerden yola çıkılarak yapılan incelemelerde tefecilerin para verdikleri kişilerin arsa, ev gibi gayrimenkullerine de ipotek koydukları saptandı.

POS cihazları ile bunların bağlı olduğu banka hesapları incelemeye alan Maliye, hesapların detaylı ekstreleri, alışveriş yapanların bilgileri, mükelleflerin idareye yaptığı bildirimlerin yanında Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’ndeki ipotek kayıtlarını incelemeye aldı.

POS kullanan mükelleflere, aylık satışlarındaki sıçramaların açıklanması isteniyor. Maliye, kredi kartları ile mal ve hizmet satışlarında kayıt dışılığın önüne geçebilmek için yeni önlemler almaya hazırlanıyor.

Bu kapsamda, POS cihazı ile ödeme kaydedici cihaz arasında teknik bağlantı kurularak, harcama belgesi (slip) ile ödeme kaydedici cihazdan satış fişinin aynı anda verilmesi öngörülüyor. Böylece, kredi kartı ile yapılan satışlarda ödeme kaydedici cihazdan alınan satış fişleri de kanuni defterlere hâsılat kaydedilecek.

FORMÜLÜ BULMUŞLAR!

İncelemelerde, bazı kuyumcuların tüketiciye altın alım-satımı yapar gibi belge düzenlediği ya da diğer mükelleflerle belge alışverişi yaparak muhasebe kayıtlarını düzenlediği ortaya çıktı.

Örneğin 20 bin lira nakit paraya ihtiyacı olan vatandaşa kredi kartıyla satış yapılmış gibi POS cihazından 25 bin liralık çekim yapılıyor.

Vatandaş 20 bin lirayı alıyor, geriye kalan 5 bin lira faiz ve vergi karşılığı olarak tefeciye kalıyor. Mal satmış gibi POS’tan 25 bin liralık çekim yaparak bu tutarı takside bölüyor

1.755 views

Facebook Butonunu Tiklayin Begenin Haberler Gelsin
Enter Google AdSense Code Here Yeni Sayfa 1
TUM HABERLER --> 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ...290...360  Sonraki->

Yorumlar


2 Yorum yapılmış "Para veren Tefeciler"

  1. arman demişki 30 Aralık 14 09:28 

    sadece bu işi yapanlar senet noter neyse yapılacaktır vergi levha lıyım yakın bızamanda şirketim soyuldu burda sadace senetle ön ödemesiz dolandırıcılar uğraşmasınlar hiç vericeginiz vade zamanına göre 30 bin ile 120 bin tl arasında kullanmayı düşünüyoruz ilgilenen olursa 05325784981 den araya bılır veya mesaj bırakabılırsınız

  2. oğuzkan demişki 18 Eylül 15 17:16 

    merhaba 15.000 lıra kredıye ıhtıyacım var kredı puanım cok dusuk ve kartımın gecıkmesı oldugu ıcın kredı alamıyorum her ay 500 seklınde duzenlı odeme yapabılırım tek bı yere borcum olsun ıstıyorum yardım edin

Yorumlarinizda resminizin gozukmesi icin, gravatar a abone olun!


     
           

|

 

Alexa Rank

Sitedeki haberler Ekonomistim.com a Aittir.Sitemizi belirterek - Kaynak Gostererek kullanabilirsiniz.. Sitemizde Yapilan Yorumlar Aciklama Niteligindedir.,Sitemizde bulunan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatiirim danismanligi kapsaminda degildir. Yatirim danismanligi hizmeti; araci kurumlarla yapilacak anlasmalar cercevesinde yatirim danismanligi firmalari tarafindan sunulmaktadir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel goruslerini icermektedir. Sadece Sitemizde bulunan yorum ve bilgilerle yatirim karari verilmesi piyasa sartlarinin esnekligi , Ekonomilerin Sosyal siyasal tum etkilere acik olmasi yatirimlarizda zarar etmenize neden olabilir.Bilgiler Kisisel gorus ve tahminler icerir.Sadece bu bilgilerle yatirim yapilmasi tavsiye edilmemektedir .Borsa-Ekonomi    Yorumlari Kesinlik icermemektedir.!! 

          Ekonomistim.com 2005 Istanbul-Turkey (BERSA Bilisim ve Ekonomi Hizmetleri)

                                           Copyright � 2005*2011 | WEBMASTER | | EKONOMiSTiM Turkiye | EKONOMiSTiM.COM