türkiyenin ithal ettiği ürünler, ithalat ürünleri, türkiyenin ihraç ettiği ürünler, ithal edilen ürünler, ithal ürünler, türkiyenin ithal ve ihraç ettiği ürünler, ithal ve ihraç ettiğimiz ürünler, ithal ürünlerimiz, türkiyeye ithal edilen ürünler, türkiyenin ithalat ettiği ürünler, türkiyenin ithalat ürünleri, türkiyenin ithalat ve ihracat ürünleri, türkiyede ithal edilen ürünler, türkiye ithalat ürünleri, ithal ürünleri, ithalat ürünlerimiz, türkiyenin ihraç ve ithal ettiği ürünler, türkiyenin ithal ettiği ürünler nelerdir, türkiyenin ithal ürünleri, türkiyede ithalat, en çok ithal edilen ürünler, ithal ettiğimiz ürünler nelerdir, türkiyenin ihracat ürünleri, türkiyenin en çok ithal ettiği ürünler, ithalat ürünleri nelerdir | Ekonomi,Altın fiyatları,Borsa,Ekonomi haberleri,Forex,dolar,euro,Petrol,altınpiyasa,piyasalar,çeyrek altın,yakıt fiyatları
Yeni Sayfa 1

En Az Yakan Arabalar  

  Hisse Senedi Onerileri

Ufo Enerji Maliyeti

Altin Yukselecek mi?

Facebook Sayfası

oto kiralama izmir karın estetiği online film izle


Türkiyenin İthalatı Tehlike Saçıyor

21 Eylül 2011 Yazan  
Kategori Ekonomi Editörü, Enerji

Yorum yapın PaylaşTürkiyenin Enerji ithalatı Ham petrol+Dogalgaz+Petrol Ürünleri İthalatı+kömür+ (Petrol Fiyatlarında artışla Birlikte) Tahmini Olarak 50-55  milyar dolar,Çeşitli makineler ve kimyasal maddeler 40 milyar dolar,Motorlu kara taşıtlar 20 milyar dolar,(Pamuk,Bugday,arpa,Mercimek,Kahve,Kakao,Baharat,10 milyar dolar, Eczacılık ürünleri- 5 milyar dolar çeşitli mutfak eşyaları,Sermaye  Malları Ara ürünler 40-45 milyar,Hammadde ara mallar 60-65 milyar dolar

dolar,dayanıklı dayanıksız tüketim Malları 15-20 milyar dolar ,Metaller ve Hurdalar 6 -7 ,milyar dolar olması bekleniyor.

2011 yılı İthalatı 240 milyar dolar-ihracat 130-140  milyar dolar civarında olması cari açıgın 100 milyar dolar gibi Çok Yüksek Bi rakama ulaşması Türkiyeyi Tehdit Ediyor .İthalat ürünlerinin Envanterinin Çıkarılması türkiye Üretiminin Yapılması işsizlik ve Büyümenin istikrarı İçin Acil olarak gerekmekte,

Otomotiv -Tekstil gıda İhracatının Yetmedigi sanayi Üretiminin daha Hızlı Artması Gerektigi Aşikardır.

Tekstil -Gıda  Konulmalı,Lüks Otomotiv-Lüks Tüketim malları thalatına Yüksek Vergilerle Caydırıcı hale Getirilmeli,Çin ve Uzakdogudan İthalata Darbe Vurulmalı Tarım Sektörünün türkiyeden Çok az Topragıyla 70-80 milyardolar tarım ithalatı yapan Hollandaya ulaşması gerekmekte,

Büyük Üretim Reformu ve Teşvikleri Oluşturulması gerekmektedir.

Türkiye,  2010 yılında

yakıt ve mineral yağ ithalatı       38,5 milyar dolarla en fazla

Kazan, makine ve cihazlar            21,2 milyar dolarla,

Motorlu kara taşıtları                       13,4 milyar dolar

Eczacılık Ürünleri                               4,5 Milyar dolar

Tarım ürünleri                                           8 milyar dolar

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’nin mineral yakıt ve mineral yağ ithalatı geçen yıl yüzde 28,7 arttı. 2009 yılında mineral yakıt ve yağ ithalatı 29,9 milyar dolar düzeyinde gerçekleşmişti. 2009’da 17,1 milyar dolarlık kazan, makina ve cihaz ithal eden Türkiye’nin, geçen yıl bu ürün grubundaki ithalat artış oranı da yüzde 24 oldu. Türkiye geçen yıl 13,4 milyar dolarlık motorlu kara taşıtı, traktör, bisiklet, motosiklet ithalatı yaptı. 2009’da söz konusu ürün grubunun ithalatı 8,9 milyar dolar olarak gerçekleşirken, 2010’da ithalat artış oranı da yüzde 49,5 olarak gerçekleşti. 2010 yılında yüzde 42’lik artışla 16,1 milyar dolarlık demir çelik ithalatı yapan Türkiye, yüzde 19,6 artışla 14,6 milyar dolarlık elektrikli makina ve cihaz ithalatı yaptı.
ECZACILIK ÜRÜN İTHALİ 4.4 MİLYAR DOLAR
Türkiye, geçen yıl yüzde 8,1 artışla 4,4 milyar dolarlık eczacılık ürünü ithal etti. 2009’da eczacılığa 4,1 milyar dolar harcanmıştı. 2010’da 3,4 milyar dolar pamuk, pamuk ipliği ve pamuklu mensucat satın alan Türkiye, 3,4 milyar dolarlıkta optik, fotoğraf, sinema, ölçü, kontrol, ayar cihazı ithalatı yaptı. Türkiye, geçen yıl 3,3 milyar doları bakır ve bakırdan eşya ithalatına harcarken, 3,1 milyar dolar da inci ve kıymetli taş ithalatına harcadı.
SATILANDAN ÇOK, ALINIYOR!
İthalatında ilk sırada yer alan ürünlerin büyük bölümünün ihracatını da gerçekleştiren Türkiye, söz konusu ürünlerde sattığından çok aldı. 2010’da Türkiye 4,5 milyar dolarlık mineral yakıt ve mineral yağ, 9,3 milyar dolarlık kazan, makine ve cihaz, 13,8 milyar dolar motorlu kara taşıtı ihraç etti. Geçen yıl 8,8 milyar dolarlık demir çelik ihracatı gerçekleştiren Türkiye, 7,5 milyar dolarlık elektrikli makina ve cihaz ihracatı gerçekleştirdi. 2010 yılında 1,4 milyar dolarlık pamuk, pamuk ipliği ve pamuklu mensucat ihracatı yapan Türkiye, 3,7 milyar dolarlık da inci ve kıymetli taş ihracatı yaptı.

Fabrika kurmaya yarayan aletler, ham petrol, ilaç ve kimyasal maddeler, elektronik araçlar, motorlu araçlar, silah, optik araçlar, tropikal ürünler (muz, kahve, hurma, pirinç)
Almanya ile hazır giyim eşyaları, otomotiv ürünleri, elektronik eşya, yarı mamul mallar (deri, kağıt, kauçuk), tütün, meyve ve sebze ithalatı,ihracat ettiğimiz mallar ise, otomobil ve diğer taşıtlar, çeşitli makineler, plastik ve plastik ürünler, eczacılık ürünleri bulunmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleriyle de bazı ticaret bilgileri bulunmaktadır. Türkiye’ ye yaptığı ihracat, hurda demir ve çelik, sivil uçak ve helikopter, haberleşme cihazları, elektrikli cihazlar, eczacılık ürünleri, tıbbi malzemeler, mısır ve soya yağı gibi ürünler bulunmaktadır. Türkiye’den yapılan ithalat ürünleri hazır giyim eşyası, demir ve çelik ürünleri, tütün, çeşitli meyve ve sebze ürünleri bulunmaktadır.

4.951 views

Facebook Butonunu Tiklayin Begenin Haberler Gelsin
Enter Google AdSense Code Here Yeni Sayfa 1
TUM HABERLER --> 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ...290...360  Sonraki->

YorumlarYorumlarinizda resminizin gozukmesi icin, gravatar a abone olun!


     
           

|

 

Alexa Rank

Sitedeki haberler Ekonomistim.com a Aittir.Sitemizi belirterek - Kaynak Gostererek kullanabilirsiniz.. Sitemizde Yapilan Yorumlar Aciklama Niteligindedir.,Sitemizde bulunan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatiirim danismanligi kapsaminda degildir. Yatirim danismanligi hizmeti; araci kurumlarla yapilacak anlasmalar cercevesinde yatirim danismanligi firmalari tarafindan sunulmaktadir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel goruslerini icermektedir. Sadece Sitemizde bulunan yorum ve bilgilerle yatirim karari verilmesi piyasa sartlarinin esnekligi , Ekonomilerin Sosyal siyasal tum etkilere acik olmasi yatirimlarizda zarar etmenize neden olabilir.Bilgiler Kisisel gorus ve tahminler icerir.Sadece bu bilgilerle yatirim yapilmasi tavsiye edilmemektedir .Borsa-Ekonomi    Yorumlari Kesinlik icermemektedir.!! 

          Ekonomistim.com 2005 Istanbul-Turkey (BERSA Bilisim ve Ekonomi Hizmetleri)

                                           Copyright � 2005*2011 | WEBMASTER | | EKONOMiSTiM Turkiye | EKONOMiSTiM.COM