Egitim | Ekonomi,Altın fiyatları,Borsa,Ekonomi haberleri,Forex,dolar,euro,Petrol,altınpiyasa,piyasalar,çeyrek altın,yakıt fiyatları
Yeni Sayfa 2

 •           BIST 101.762            Dolar 6.5254            Euro  7.2227             Altın 
 • En Az Yakan Arabalar  

    Hisse Senedi Onerileri

  Ufo Enerji Maliyeti

  Altin Yukselecek mi?

  Ekonomistim - Facebook

  
  

  Çocuklarımızda öğrenme güçlüğü olabilir mi, nasıl anlarız?

  11 Ocak 2017 Yazan  
  Kategori Egitim

   

   

  Çocuklarımızda öğrenme güçlüğü olabilir mi, nasıl anlarız?

  Öğrenme Güçlüğü (Disleksi-Dyslexia) Nedir?

  Öğrenme güçlüğü (disleksi), bir çocuğun zekası normal olmasına rağmen dinleme, düşünme, anlama, kendini ifade etme, okuma-yazma veya matematik becerilerinde yaşıtlarına göre geri olmasıdır.

  Öğrenme güçlüğü çeken çocuklarda öğrenme ve algılama sorunu çocuğun doğumu ile başlar. Yaşam boyu süren bir bozukluktur. Dil gelişimi, konuşma, okuma-yazma, matematik becerilerini etkilediği için, bireyin eğitimini,  sosyal ilişkilerini, kısacası tüm yaşamını etkiler.

  Çocuğun zihinsel yeteneği olmasına rağmen, akademik açıdan gerilik göstermesi, öğrenme güçlüğünün en çarpıcı özelliğidir. Genelde öğrenme güçlüğü çocuklar okula başladıklarında fark edilir.

   

  Nedenleri:

  Kesin olarak nedeni bilinmemekle birlikte;

  1- Genetik Etmenler

  2- Beyin Hasarı

  3- Nörolojik Fonksiyonlarda Bozukluk

  Belirtileri:

  Okul öncesi dönem belirtileri:

  -Dil gelişiminde gecikmeler, konuşma bozukluğu (yanlış telaffuz, kelime dağarcığının yavaş gelişmesi…vb. )
  -Zayıf algısal- bilişsel yetenekler
  -Zayıf kavram gelişimi
  – Yetersiz motor gelişim (öz bakım becerilerinde güçlük, sakarlık, çizim becerilerinde sorun)
  – Bellek ve dikkat problemi (sayıları, alfabeyi, haftanın günlerini öğrenmede güçlük)

  Okul dönemine ilişkin belirtiler:

  – Akademik başarı, okul başarısı yaşıtlarına ve zekasına oranla düşüktür. Bazı derslerde başarısı normal yada normal üstü iken bazı derslerde düşüktür.

  – Okuma becerisi, okuma hız ve niteliği açısından yaşıtlarından geridir. Harf-ses uyumu gelişmemiştir. Bazı harflerin seslerini öğrenemez harfin şekli ile sesini birleştiremez.

  – Yazma Becerisi, yaşıtlarına oranla el yazısı okunaksız ve çirkindir, sınıf düzeyine göre yazı yazması yavaştır, yazarken bazı harf ve sayıları, kelimeleri ters yazar, karıştırır b-d, m-n, i-i, 2-5, d-t, g-g, g-y, ve-ev gibi, yazarken bazı harfleri, heceleri atlar yada harf/hece ekler, sınıf düzeyine göre yazılı imla ve noktalama hataları yapar. Küçük-büyük harf, noktalama, hece bölme hataları, yazarken kelimeler arasına hiç boşluk bırakmaz yada bir kelimeyi iki-üç parçaya bölerek yazar. Örneğin (Ka lem), (ya pa bil mek) gibi.

  – Aritmetik Beceriler, aritmetikte zorlanır, dört işlemi yaparken yavaştır, parmak sayar, yanlış yapar, problemi çözüme götürecek işleme karar veremez, sayı kavramını anlamakta güçlük çeker, bazı aritmetik sembolleri öğrenmekte zorlanır, karıştırır, sınıf düzeyine göre çarpım tablosunu öğrenmekte geridir.

  – Organize Olma Becerisi, odası, çantası, eşyaları ve giysileri dağınıktır. Defter ve kitaplarını kötü kullanır ve yırtar, yazarken gereksiz satır atlar, boşluk bırakır, sayfanın belirli bir kısmını kullanmaz, zamanını ayarlamakta güçlük çeker, düşüncelerini organize edemez.

  – Oryantasyon (yönetim) becerileri, sağ- sol karıştırır, yönünü bulmakta zorlanır, doğu-batı, kuzey-güney kavramlarını karıştırır. Alt-üst, ön-arka kavramlarını karıştırır.

  – Sıraya koyma becerisi, haftanın günlerini, ayları, mevsimleri doğru saysa bile aradan sorulduğunda (Marttan sonra hangi ay gelir, haftanın üçüncü  günü hangisidir vb.) cevaplamakta  zorluk çekerler.

  – Sözel ifade becerisi, duygu ve düşüncelerini sözel olarak ifade etmekte zorlanır. Serbest konuşurken düzgün cümleler kuramaz, heyecanlanır, takılır, şaşırır, sınıfta sözel katılımı azdır, bazı harflerin seslerini doğru olarak telaffuz edemez.

  – Motor Beceriler, Top yakalama, ip atlama gibi hareket ve oyunlarda yaşıtlarına oranla başarısızdır. Sakardır, düşer, yaralanır, istemeden bir şeyler kırar.

  Çatal-kaşık kullanmakta, ayakkabı-kravat bağlamakta zorlanır, ince motor becerilere dayalı işlerde (düğme ilikleme, makas kullanma, boncuk dizme gibi) zorluk çeker).

  Öğrenme güçlüğü eğitimi

  Özel öğrenme güçlüğünün en önemli tedavisi eğitimdir. Bu eğitim okulda verilen eğitimden farklıdır. Çocuk normal bir okulda eğitimine devam ederken bireysel yada gurup halinde özel bir eğitime alınır.

  Dislektik çocukların eğitimlerinde görsel, işitsel, dokunma ve kinestetik algının geliştirilmesini, dikkat ve bellek, ardışıklık yeteneklerinin artırılmasını, motor koordinasyon becerilerinin geliştirilmesini içermektedir. Ayrıca dinleme, konuşma, okuma-yazma (dil) becerilerinin geliştirilmesi, kavram ve düşünme süreçlerinin gelişiminin desteklenmesinin bu süreç eğitimi içerisinde yer almaktadır.

  Öğrenme güçlüğü tedavisi:

  Özel öğrenme güçlüğü disleksiyi tamamen ortadan kaldıracak bir ilaç tedavisi yöntemi bulunmamaktadır. Ancak öğrenme sorunun yanı sıra dikkat eksikliği, aşırı hareketlilik, depresyon, kaygı bozukluğu gibi başka psikiyatrik bozukluklarda soruna eşlik ediyorsa bu sorunların ilaçla tedavisi düşünülmelidir.

  Öğrenme bozukluğu olan çocukların özellikleri:

  – Zeka düzeyi
  – Aktivite düzeyi
  – Dikkat sorunları
  – Koordinasyon sorunu
  – Görsel algı sorunları
  – Görsel figür-zemin ayırt etmede güçlük çekerler.
  – İşitsel algı sorunları (işitsel figür- zemin ayırt etme zorluğu vardır. TV izlerken kapı zilini duymamak gibi.
  – İşitsel hafızaları zayıftır.
  – Dil problemleri
  – Organizasyon bozukluğu
  – Oryantasyon sorunları
  – Zaman sorunu
  – Sosyal-duygusal davranış sorunları
  – Akademik beceri bozuklukları

   

  ” Bütün Hastalıklar Bağırsakta Başlar  “

   

  Anormal, hasarlı ve geçirgen bağırsak florası nedeniyle; toksinler, ağır metaller, katkı maddeleri, iyi sindirilemeyen besinler, bağırsak duvarından kana ve kan yoluyla beyne gider.

  Bu yüzden toksinlenen beyin; otistik, şizofrenik, epilepsik, depresif, hiperaktif, disleksik, manik vb. semptomlar gösterir.

  Doğru beslenme, bütün kronik hastalıklarda başarılı tedavinin temel taşıdır.

   

   

  Kaynak: “GAPS Bağırsak ve Psikoloji Sendromu için Doğal Tedavi Yöntemi” kitabı; 
  Yazar: Uzm. Dr. Natasha Campbell-McBride, MD

   

   

  Çocuklarınızın beslenmesine dikkat ederek düzelmesine büyük katkı sağlayabilirsiniz.

  Marketlerde satılan tüm paketli ürünlerden uzak durmalıyız.

  Diyetle ilgili daha detaylı bilgi isterseniz mail atabilirsiniz. Çocuklarımızı topluma kazandırmak için nacizane fikirlerimizi sizinle paylaşabiliriz.

  ekonomistim@ekonomistim.com

  NOT : Konuyl alakalı ” HER ÇOCUK ÖZELDİR ” filmini izlemenizi öneririz.

   

  202 views

  Aöf bahar dönemi Kayıt tarihleri

  17 Şubat 2014 Yazan  
  Kategori Egitim

  aöf2013-2014 öğretim yılında yeni kayıt yaptıran öğrenciler ders ekle-sil işlemi yapmayacaklar, ancak kayıt yenileme bedelini bankaya ödeyerek kayıtlarını yenileteceklerdir.

  Kayıt yenileme işlemleri;24 Şubat 2014 Pazartesi günü başlayıp 05 Mart 2014 Çarşamba günü mesai saati bitiminde sona erecektir.06-07 Mart 2014 tarihlerinde mazeretli olanların kayıtları yenilenecektir.

  Bahar Döneminde kayıt yeniletecek öğrencilere ders atamaları ders kodu sırasında 30 AKTS krediyi geçmeyecek şekilde Fakülte tarafından yapılmıştır. Öğrenciler tekrar ettiği dersler Devamini oku

  209 views

  Yds başvuru tarihleri başlıyor

  02 Şubat 2014 Yazan  
  Kategori Egitim

  ydsYabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) İlkbahar Dönemi başvuruları 03 Şubat 2014 tarihinde başlayacak. YDS İlkbahar Dönemi sınav tarihi ÖSYM’nin 2014 Sınav takviminde 6 Nisan 2014 olarak belirlendi.

  Kpss alan puan ,Türlerinden puanlarınızın hesaplanması için yds ye girmek gerekiyor,Kpss de yabancı dil % 10 ile %50 kpss puanlamalarında etkili olabiliyor.Sınava girilmedigi taktirde kpss 118 puan türünden 80-90 puan türü hesaplanmıyor  Devamini oku

  166 views

  Kpss 2013 Sınav ücretine Zam

  08 Mayıs 2013 Yazan  
  Kategori Egitim

  kpss2013 yılında oturum ücretlerine zam geldi.2012 yılında ki fiyatlara 4 oturum fiyatı 95 tlden 160 tl ye % 70 zam geldi.3 oturuma girecekler 75 tl yerine 120 tl verecekler. Devamini oku

  186 views

  Doçent ve profesör maaşı

  07 Mayıs 2013 Yazan  
  Kategori Egitim

  prof2013 yılı ilk 6 ayında  Yardımcı Doçent maaşı 2.800 TL, Araştırma Görevlisi maaşı 2.294 TL. Mühendis maaşı 3.394 TL ve şube müdürü maaşı 3.213 TL Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yakın zamanda bazı doçent ve profesörlere maaş zammı gündeme gelebileceğine belirtti. Devamini oku

  506 views

  kpss memur alım puanları 2012

  09 Aralık 2012 Yazan  
  Kategori Egitim, EKONOMİ

  2012 yılı kpss a grubu sınavına girip ataması yapılan adayların taban ve tavan puanları aşagıda bulunuyor .Puan ortalamaları 85-90 dolaylarında kontejanların % 80 inden fazlası 80 ve üzeri puandan kapanmış bulunyoruyor Devamini oku

  724 views

  Ögretim görevlisi maaşları

  17 Eylül 2012 Yazan  
  Kategori Egitim

  Ögretim görevlileri ve üniversite memurları en düşük memur maaşlarına yakın ücret alırlar.Üniversite memurlarının maaşlarının düşüklügü gibi doçent ve profesör maaşlarıda beklenildigi gibi yüksek degildir,çogu ögretim görevlisi bu durumdan rahatsız olup en düşük maaşlarının kendilerine verildigini belirtmektedir.

  Yüksekokul Sekreteri Maaşı 3000  TL  Devamini oku

  2.923 views

  2012 ogretmen atamasi taban puanlari

  10 Eylül 2012 Yazan  
  Kategori Egitim

  2012 yılı ağustos ayında gerçekleşen kpss sonuçlarına göre 40 bin öğretmen için taban puanları nasıl şekillenecek bu konuda herkes fikirsiz.

  40 Bin Öğretmen Atamasında Süreç Nasıl İşleyecek?

  2012 KPSS Lisans sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. Devamini oku

  820 views

  fatih üniversitesi

  09 Eylül 2012 Yazan  
  Kategori Egitim

  FATİH ÜNİVERSİTESİ: Tıp Fakültesi KDV dahil 27 bin TL, Mühendislik, Hukuk Fakültesi için KDV dahil 24 bin TL, İktisadi ve İdari Bilimler fakültelerinin İngilizce programları için KDV dahil 21 bin TL, Türkçe programları için KDV dahil 19 bin TL, Fen-Edebiyat Fakültesinin İngilizce ve dil programları için KDV dahil 16 bin 500 TL, Türkçe programları için KDV dahil 15 bin 500 TL, Eğitim Devamini oku

  365 views

  Özel Üniversite Ücretleri

  09 Eylül 2012 Yazan  
  Kategori Egitim

  BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ: Lisans programları ve bunların İngilizce hazırlık programı için KDV hariç 24 bin 750 TL. Ön lisans programları ve bunların İngilizce hazırlık programı için 13 bin 400 TL.

  BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ: Tıp ve diş hekimliği fakülteleri KDV dahil 24 bin TL. Mühendislik fakültesi 20 bin, İngilizce hazırlık ve lisans programları 18 bin, ön lisans programları 12 bin TL. Ücretlere KDV dahil. Devamini oku

  331 views

  Sonraki Yazilar »

       
             

  |

   

  Alexa Rank

  Sitedeki haberler Ekonomistim.com a Aittir.Sitemizi belirterek - Kaynak Gostererek kullanabilirsiniz.. Sitemizde Yapilan Yorumlar Aciklama Niteligindedir.,Sitemizde bulunan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatiirim danismanligi kapsaminda degildir. Yatirim danismanligi hizmeti; araci kurumlarla yapilacak anlasmalar cercevesinde yatirim danismanligi firmalari tarafindan sunulmaktadir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel goruslerini icermektedir. Sadece Sitemizde bulunan yorum ve bilgilerle yatirim karari verilmesi piyasa sartlarinin esnekligi , Ekonomilerin Sosyal siyasal tum etkilere acik olmasi yatirimlarizda zarar etmenize neden olabilir.Bilgiler Kisisel gorus ve tahminler icerir.Sadece bu bilgilerle yatirim yapilmasi tavsiye edilmemektedir .Borsa-Ekonomi    Yorumlari Kesinlik icermemektedir.!! 

            Ekonomistim.com 2005 Istanbul-Turkey (BERSA Bilisim ve Ekonomi Hizmetleri)

                                             Copyright � 2005*2011 | WEBMASTER | | EKONOMiSTiM Turkiye | EKONOMiSTiM.COM