GÜNEY AFRİKA EKONOMİSİ

Türkiye kendini keşfetti. Girişimci potansiyeli biriktiriyor. Yakında bu potansiyelin bir patlamaya dönüşeceği açık. Girişimcilik aynı zamanda risk dolu bir deney yoludur. Ancak küresel pazarı doğru bölümleyen bir strateji bu yolun risklerini asgariye indirebilir. Güney Afrika Cumhuriyeti, liberal ekonomisi, sınırsız yerel imkanları ve samimi politikasıyla bizi kendine çağırmaktadır.

 
Güney Afrika Cumhuriyeti Türkiye için önemli bir ticari alternatif

 

Girişimci Afrika'ya

Güney Afrika güçlü bir girişimcilik ve dinamik bir yatırım ortamı vaadetmektedir. Gauteng Eyaleti, kişi başına en yüksek gelir bölgesi olarak ticaret, finansal hizmetler, imalat, madencilik, tarım ve turizm alanlarında öne çıkmıştır. Türkiye'den Zorlu Grubunun bu eyalette perde üretimi yatırımı vardır. Free State Eyaleti tarım, madencilik ve imalat ağırlıklı bir ekonomiye sahiptir. Ülkenin toplam altın üretiminin 1/3'ü buradadır. Ayrıca 7.5 milyon ton büyükbaş hayvan bu eyalette yetiştirilmektedir. Eyalette mücevher üretimi, dericilik sanayii ve tarım makine ve ekipmanları sektörü yabancı yatırımcılar için büyük bir potansiyel teşkil etmektedir. Western Cape Eyaleti perakende ve toptan ticaret, finansal hizmetler, balıkçılık, tekstil ve hazır giyim, kamu hizmetleri, petro kimyasallar, telekomünikasyon,  turizm, şarap ve gıda işleme tesisleriyle gelişmektedir. Ünlü Cape Town şehri buradadır. Bu şehirde Conti markasıyla elektrikli süpürge üreten Cankurtaran Holding ve battaniye imal eden Ahlesa yatırımları vardır. Eastern Cape Eyaleti imalat, tarım ve hayvancılık, otomotiv, ticaret ve taşımacılık hizmetleri, gıda işleme,  yün, tekstil ve hazır giyim ve ilk Organize Sanayi Bölgesi ile; Kwazu-lu-Natal Eyaleti kömür ihracatı, ticaret, ormancılık, meyve, imalat (kimyasal, tekstil, kağıt ve plastik ürünler), çelik, şeker,  turizm,  taşımacılık ve iletişim sektörleriyle; Mpumulanga Eyaleti narinciye ve sub-tropik meyve, kömür ve enerji, ormancılık ve kağıt ürünleri, madencilik,  çelik ve vanadyum,  turizm ve yün, ile dikkati çekmektedir.

 

Ticaretimizin yapısı

Her iki ülke gelişen, büyüyen ekonomilere sahiptir. Birbirini tamamlayan yapıdadırlar. Ticaret dengesi Güney Afrika lehinedir.

 

İthalatımızın ağırlık ürünleri şunlardır:

. altın  . kömür . alaşımsız demir  .  tütün . krom cevheri  . ham ve pikle deri  . demir cevheri  . işlenmiş gümüş  . mısır  . sentetik ve akrilik elyaf  . paslanmaz çelik yassı mamuller  . motorlar için su filtresi  . kazan  . granit  . kereste  . selüloz  . kauçuk eşya  . organik kimsayallar  . gübre  . otomotiv yedek parça  . plastik ve plastik ürünleri  . yün  . soğan tohumu  . devekuşu  . boya ham maddeleri

 

İhracatımızın ağırlık ürünleri şunlardır:

. otomotiv yedek parça . dokunmuş ve örgü tekstil . battaniye . perdelik kumaş . yatak ve masa örtüleri . bornoz . havlu . elektrikli ev aletleri . eşarp . fındık . sentetik iplik . elyaf . demir-çelik yuvarlak çubuk . bisküvi . inorganik kimyasallar . cam eşya . gümüş ve altın mücevher . demir-çelik soba . şekerleme ve çikolata . sakız . un makineleri . mermer ve seramik mamulleri . örme giyim eşyası . çorap . kord bezi . makarna . salça . kuru kayısı

Şu malları satmanız yasak ya da izne tabidir:

İthalat mevzuatında gösterilen ve ithalat izni gereken bazı mallar şunlardır:  işlenmemiş altın, cinsi tükenmekte olan bitki ve vahşi hayvan türleri ve bunlardan yapılan mamul, bitki ve tohum, çiçek, meyve, bal, margarin ve bitkisel yağlar gibi bitkisel mamuller, hayvanlar, kanatlılar, kuşlar, balık, deniz ürünleri ve yağ, peynir, yumurta gibi hayvansal ürünler, ilaç, çay, kahve, şeker, malt, şarap, petrol, bitümen ve asfalt, bazı kimyasallar, kauçuk ve kauçuk ürünleri, ayakkabı, bazı mineraller,  radyoaktif kimyasal elementler, kumar makineleri, yeni ve kullanılmış oto lastiği, eski tekstil ve kıyafet, her türlü kullanılmış malzeme ve hurda:

Şu site size bu konudaki detayları verecektir.

 

 

Notlar:

Türk vatandaşlarının turizm ve iş amaçlı seyahatleri 30 günü aşmaz ise vizeye gerek yoktur. Gidiş-dönüş bileti, otel rezervasyonu ve pasaport ile ülkeye giriş yapılabilir. 30 Günü Aşan  İş  Seyahatleri İçin Güney Afrika'dan bir davetiye mektubu, Otel rezervasyonu konfirmasyonu, Gidiş-Dönüş uçak bileti ve 52 dolar vize ücreti gerekir.

 

İşbirliği alanları:

Türk firmaları Güney Afrika'da üretime yönelik yatırımlarla Afrika'nın diğer pazarlarına, Avrupa, Latin Amerika,  ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi pazarlara girmelerini kolaylaştıracak coğrafi konum, uygun altyapı, finansman ve teşvik yapısından yararlanabilirler. Güney Afrika hükümeti istihdam yaratıcı ve üretim ve ihracata yönelik yatırımlara çok cazip teşvikler sağlamaktadır. Desteklenen başlıca sektörler imalat, katma değeri yüksek tarımsal projeler, gıda işleme, su ürünleri, biyoteknoloji, turizm, bilişim teknolojisi, yeniden dönüştürme, kültürel ve sanatsal ürünler

 

Türk firmaları ayrıca özellikle Orta Asya'daki Türk Cumhuriyetleri'ndeki deneyimlerinden yararlanarak bu ülkelere büyük ilgi duyan Güney Afrika firmalarıyla işbirliği imkanlarından faydalanabilirler. Türk inşaat şirketleri ve müteahhitler Güney Afrika yerel yönetimlerinin uyguladığı toplu konut projelerinde görev alabilirler.

 

Güney Afrika otomotiv parça sanayii hızlı bir ilerleme göstermektedir. Türk otomotiv imalatçıları  kendi eksikliklerini Güney Afrika'dan tamamlarken, Güney Afrikalı otomotiv üreticilerinin ihtiyacı olan parçaları ihraç ederek  tamamlayıcı bir görev üstlenebilirler.

 

Türk turizm sektörü oldukça gelişmiştir. Güney Afrika da dünya turizminde önemli bir yer edinmiştir. Türkiye ve Güney Afrika, özellikle sezon farkından yararlanarak karşılıklı turizmi geliştirmek yönünde birbirini tamamlayabilir ve işbirliği imkanlarından faydalanabilir. Örneğin Güney Afrika Türkiye'deki 5 yıldızlı tatil köyleri gibi çok yönlü turizm yatırımları için çok cazip ve alt yapısı hazır bir ülkedir. Bu alandaki hazır projelerde Türk müteahhit firmaları beklenmektedir. Güney Afrika, devekuşu yetiştiriciliğinin ana vatanıdır. Ülkemizde gelişmekte olan bu sektör, Güney Afrika'nın 150 yıllık deneyim ve bilgi birikiminden faydalanabilir. Özellikle de Güney Afrika'nın, en kaliteli devekuşu ırkı Afrika Karası'nın anavatanı olması, işbirliği bakımından önemlidir.