TÜRKİYENİN ENERJİ KAYNAKLARI | Ekonomi,Altın fiyatları,Borsa,Ekonomi haberleri,Forex,dolar,euro,Petrol,altınpiyasa,piyasalar,çeyrek altın,yakıt fiyatları
Yeni Sayfa 2

 •           BIST 101.762            Dolar 6.0552            Euro  6.5590             Altın 
 • En Az Yakan Arabalar  

    Hisse Senedi Onerileri

  Ufo Enerji Maliyeti

  Altin Yukselecek mi?

  Ekonomistim - Facebook

  
  

  Turkiyenin-enerji-kaynaklari

  12 Şubat 2014 Yazan  
  Kategori Enerji

  Yorum yapın Paylaş  enerjiTürkiye’de enerji üretim ve tüketimi Cumhuriyet’ten önce çok sınırlıydı. Cumhuriyet devrinde başlatılan kalkınma hamlesi sonucu, sanayileşme ve kentleşme ile birlikte enerji ihtiyacı arttı. Buna bağlı olarak bir yandan yeni enerji kaynakları aranırken, bir yandan da yabancı şirketlerin ellerindeki kömür işletmeleri millîleştirildi. Önceleri sadece odun, kömür, petrol ve elektrik gibi sınırlı sayıda enerji türlerinden yararlanılıyordu. Daha sonra hidroelektrik, jeotermal, doğal gaz, güneş, rüzgâr gücü, gibi değişik enerji türlerinden de yararlanma yoluna gidildi.Türkiye uzun yıllardır çok büyük miktarlar enerji ithalatına ödeme yapmakta özellikle Son yıllarda 50 milyar doların üstünde enerji açıgı vermekte,Dogalgazdan elektrik üretimi,Petrol ithalatı nedeniyle rusya-iran-ırak-azerbaycan…… başta olmak üzere enerji ithalatı türkiye ekonomisine aşırı yük oluşturmaktadır.

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden yapılan derlemeye göre, Türkiye’nin 2013 yılındaki ithalatı 251 milyar 650 milyon 560 bin doları bulurken, bu miktarın 55 milyar 915 milyon 234 bin dolarlık bölümü “enerji ithalatı” olarak özetlenen ve 27′nci fasıl olarak adlandırılan “mineral yakıtlar, mineral yağlar ve bunların damıtılmasında elde edilen ürünler, bitümlü maddeler, mineral mumlar” ithalatına gitti. Başka bir deyişle Türkiye, ithalat için ödediği her 100 doların 22,21 dolarını enerji ürünleri için harcadı.

  Geçen yılki 55,9 milyar dolarlık 27′nci fasıl ithalatı, yaklaşık 99,8 milyar dolarlık dış ticaret açığının yarısından fazlasını oluşturdu.

  TAŞ KÖMÜRÜ: Taş kömürü; bitkilerin jeolojik dönemler boyunca dönüşüme uğraması ile oluşmuş, yüksek ısı gücü olan bir enerji kaynağıdır. Kalori değerinin çok yüksek olması ve bol miktarda bulunması nedeniyle taş kömürünün enerji üretiminde vazgeçilmez bir yeri vardır. Bu maden elektrik santrallerinde, sanayide ve kok kömürü yapımında kullanılır.Türkiye, taş kömürü yatakları bakımından zengin sayılmaz. En zengin yataklar Batı Karadeniz’deki Ereğli  Zonguldak kömür havzası’ndadır. 1937’ye kadar yabancı şirketlerin çalıştırdığı buradaki yataklar, daha sonra millîleştirilmiştir. Günümüzde taş kömürü ile ilgili her türlü arama, işletme, taşıma, yan ürünler elde etme ve pazarlama işleri Taş Kömürü Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir.Zonguldak çevresindeki yataklar Karadon, Amasra, Armutçuk, Kozlu ve Üzülmez ana üretim bölgelerinde işletilmektedir. Ancak bu üretim bölgelerinde hem üretim şartları zor, hem de verim düşüktür. Bu nedenle söz konusu işletme her yıl büyük çapta zarar etmektedir. Taş kömürü üretimi de son yirmi yılda yarı yarıya düşmüştür.Ülkemizdeki diğer taşkömürü yatakları Akseki, Kemer (Antalya) ve Hazro (Diyarbakır)’dadır. Yıllık üretim, Türkiye’nin ihtiyacını karşılayamadığı için, yurt dışından taş kömürü ithal edilmektedir.LİNYİT: Linyit kömürleşme sürecinin ilk ürünlerinden olduğu gibi, turba ile taş kömürü arasında yer alır. Bu nedenle kalori değeri, yüksek değildir. Linyit yatakları yüzeye oldukça yakın olduğundan kolayca işlenebilir. Linyitin uzaklara taşınması, hem maliyetini artırır, hem de kolayca ufalandığı için değerini düşürür. Bu bakımdan linyit, genellikle çıkarıldığı yerlerdeki sanayi tesisleri ile konutlarda tüketilir.Türkiye’nin hemen her tarafında linyit yatakları bulunmaktadır. En önemli yatakları Beypazarı (Ankara), Tunçbilek (Kütahya), Soma (Manisa), Elbistan (Kahramanmaraş), Menteşler (Bolu), Dodurga (Çorum) dadır.Ülkemizde esas olarak ısınma ihtiyacını gidermede kullanılan linyit; büyük miktarda çıkarılmaktadır. Üretim son yirmi yılda 6 katına çıkmıştır. Termik santrallerde de büyük ölçüde linyit kullanılmaktadır. Ülkemizde, su gücünden sonra, elektrik enerjisi üretiminde linyit, ikinci sırayı almaktadır.

  PETROL: Güneydoğu Anadolu’da RamanGarzan ve Adıyaman civarından çıkarılır.Petrol tüketimimizin yaklaşık olarak 1/5’ini karşılamaktadır. Geri kalan petrol ihtiyacımız, önemli ölçüde Körfez ülkelerinden temin edilmektedir.Ülkemizde çıkarılan ve ithal edilen ham petrol, Batman, İpraş (İzmir), Aliağa (İzmir), Ataş (Mersin) ve Orta Anadolu (Kırıkkale) rafinelerinde işlenir. Ayrıca; Kâhta ilçesinde (Adıyaman) özel sektöre ait bir arıtım evi bulunur.Ham petrol, boru hatları (pipeline) aracılığıyla rafinerilerimize taşınır.Ülkemizdeki petrol boru hatları; BatmanDörtyol, AdıyamanSarıl, SarıçakPirinçlik, ŞelmoBatman, IrakTürkiye ve YumurtalıkKırıkkale arasında bulunmaktadır.

  DOĞAL GAZ: Doğal gaz yataklarımızdan Trakya’da Hamitabat ve Güneydoğu Anadolu’da MardinÇamurlu sahasında bulunanlar önemlidir. Her iki sahada da üretim yapılmaktadır.Hamitabat’tan çıkarılan doğal gazdan aynı yerde elektrik enerjisi üretilir.

  378 views

  Be Sociable, Share!
  Facebook Butonunu Tiklayin Begenin Haberler Gelsin
  Enter Google AdSense Code Here Yeni Sayfa 1
  TUM HABERLER --> 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ...290...360  Sonraki->

  Yorumlar

  

  Yorumlarinizda resminizin gozukmesi icin, gravatar a abone olun!

       
             

  |

   

  Alexa Rank

  Sitedeki haberler Ekonomistim.com a Aittir.Sitemizi belirterek - Kaynak Gostererek kullanabilirsiniz.. Sitemizde Yapilan Yorumlar Aciklama Niteligindedir.,Sitemizde bulunan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatiirim danismanligi kapsaminda degildir. Yatirim danismanligi hizmeti; araci kurumlarla yapilacak anlasmalar cercevesinde yatirim danismanligi firmalari tarafindan sunulmaktadir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel goruslerini icermektedir. Sadece Sitemizde bulunan yorum ve bilgilerle yatirim karari verilmesi piyasa sartlarinin esnekligi , Ekonomilerin Sosyal siyasal tum etkilere acik olmasi yatirimlarizda zarar etmenize neden olabilir.Bilgiler Kisisel gorus ve tahminler icerir.Sadece bu bilgilerle yatirim yapilmasi tavsiye edilmemektedir .Borsa-Ekonomi    Yorumlari Kesinlik icermemektedir.!! 

            Ekonomistim.com 2005 Istanbul-Turkey (BERSA Bilisim ve Ekonomi Hizmetleri)

                                             Copyright � 2005*2011 | WEBMASTER | | EKONOMiSTiM Turkiye | EKONOMiSTiM.COM